EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 1

Size: px
Start display at page:

Download "EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 1"

Transcription

1 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 1 3. TEEMA: Metafüüsika põhiküsimus. Eelnev ajalooline ülevaade filosoofiast vihjas juba võitlusele, mis on pidevalt toimunud metafüüsilise maailmaseletuse ja metafüüsikakriitika vahel. Järgnevalt läheneme filosoofia põhiprobleemidele siiski just metafüüsika kaudu. Miks? Metafüüsiline filosoofia, oleva terviku järele küsimine on nii ajalooliselt kui ka sisuliselt esimeseks filosoofia-küsimuseks. Kui igat filosoofiaprobleemi võib pidada teatud üldistuseks: näit. mis on teadmine? mis on hea elu?, siis metafüüsika üldistab kogu oleva üle. Seega: kitsamaid filosoofiaprobleeme lahates mängib paratamatult kaasa meie maailmamõistmine. Ka metafüüsikakriitiline maailmamõistmine mõjutab filosofeerimist (see on n.ö. varjatud metafüüsika). Tõsi küll: metafüüsika on terve mõistuse suurim vaenlane ning tänapäeva praktikale ja tulemustele orienteeritud maailmas ei domineeri enam metafüüsiline filosoofia. Kuid siiski ei saa me filosoofia seest metafüüsikat kunagi kehtetuks muuta. On kaks võimalust metafüüsika põhiküsimust vältida: 1) keelduda üldse filosofeerimisest, jääda argimõistuse tasandile 2) tegelda üksnes metafüüsika kriitikaga ja mitte minna edasi konkreetsete filosoofiprobleemide lahendamise poole. See on 20. sajandil viljeldud radikalism (nt. Derrida dekonstruktsioon). Teised filosofeerimise võimalused on ikkagi kas positiivselt või negatiivselt metafüüsikaga seotud. Metafüüsika on filosoofias ajalooliselt vallanud fundamentalism. Seetõttu ollakse moodsas pluralistlikkus ühiskonnas enamasti metafüüsika vastu (Popper kirjutas metafüüsika vastu koguni populaarseks saanud raamatu "Avatud ühiskond ja selle vaenlased", 1946). Kuid kui vaadelda, kuidas mõni suur filosoof käsitleb mistahes filosoofiaprobleemi, siis peaksime tähele panema, millistelt metafüüsilistelt eeldustelt ta kõneleb (tema eeldusi välistada poleks õige, nii teostaksime kriitilist vaatlust justkui "silmaklappidega", kitsalt meie ajastu "mätta otsast"). Siiski erineb metafüüsiline fundamentalism usufundamentalismist selle poolest, et tegemist on mõistuse kummardamisega, omal kohal argumendid, järeldused, rangus, mitte irratsionaalne kuulutamine. Metafüüsikas on koos kaks aspekti: filosoofia kui imestamine, pidev püüdlemine ilma lõppu jõudmata ja süsteemsuse, lõpetatuse iha (mis vahel varjutab ka imestamist). Metafüüsiline filosoofia on alati holistlik, tervikut haarata püüdev. Järgnevalt vaatleme metafüüsika põhiküsimust erinevates ajaloolistes sõnastustes ning seda, kuidas kõik teised filosoofia probleemida on sellega seotud.

2 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 2 Küsimuse alla võtame ka metafüüsika-kriitilise hoiaku: kas on võimalik filosofeerida mittemetafüüsiliselt? Metafüüsika põhiküsimuse võiks sõnastada: mis (ja miks) on olev tervenisti? Miks on ülepea miski olemas, mis moodustab olemasoleva olemuse, mis on oleva algpõhjused jne. Leibnizi sõnastuses: "millepärast on ülepea olev ega pigem eimiski?" (vt. Looduse ja Jumala-armu alused mõistuse põhjal. // Akadeemia, 6/1990: Lk. 1211) On selge, et nii suure pretensiooniga küsimusele ei saa vastata empiirilise üldistuse abil, vaja on spekulatiivset lähenemist. Metafüüsika põhiküsimuse paatos on: kõik või mitte midagi. Ses suhtes erineb metafüüsika teoloogiast, mis eeldab uskudes Jumalat. Tõsiuskliku jaoks metafüüsika põhiküsimus võimatu, kuna tal kogu olev Jumala loodud. Martin Heideggeri sõnutsi: Kes seisab säärase usu pinnal, see võib küll meie küsimuse küsimise teataval viisil järele ja kaasa sooritada, aga päristiselt ei saaks ta küsida, ilma et ta ennast usklikuna üles ütleks koos kõigi tagajärgedega sellest sammust. (Sissejuhatus metafüüsikasse, Ilmamaa, 1999: lk. 23) Samas võib metafüüsilises süsteemis sisalduda ka Jumal kui printsiip. Metafüüsika äärmusseminemine võib seada kahtluse alla ka oleva olemise (Descartes'i metoodilise kahtluse printsiip). Metafüüsika tegeleb oma põhiküsimuse üldisuse tõttu aprioorsete tõestustega, mitte empiirilistega. Samas püüab alati olla range (eeldustelt deduktiivselt järeldav), argumenteeriv (mitte kuulutav), oma eelduste üle reflekteeriv. Metafüüsika põhiküsimus on filosoofia ajaloos konstant. Enamik filosoofe küll ei arva, et filosoofia on loomu poolest ajalooline (s.o. et tal on oma paratamatus ja seaduspära, muuhulgas ka lõpp) kuid seda, et filosoofia Platonist Hegelini on vastuse otsimine metafüüsika põhiküsimusele, tunnistatakse siiski. Metafüüsiline mõtleja ei pea olema tingimata idealist, ülemeelelise valdkonna seiraja (kuigi enamus metafüüsikat on idealistlik). Põhiküsimusele võib anda ka materialistliku vastuse. Oluline on, kas metafüüsika põhiküsimust mõttekaks peetakse (seda võib teha ka tunnistades, et inimene lõplikult vastata ei suuda) või eitatakse. Alati on leidunud ka mõtlejaid, kes põhiküsimust ebavajalikuks peavad (alates juba sofistidest). Metafüüsilised filosoofid aga arvavad alati, et nende vastus põhiküsimusele on õige, varasemaid eksiarvamusi kummutav. Metafüüsilisele mõtlemisele iseloomulik äärmuslik tõesuspretensioon.

3 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 3 Metafüüsika põhiküsimus on seega Lääne filosoofia kese. Oleva terviku mõtestamine Idas jääb harvaks ning siis uskliku kuulutuse tasandile. Metafüüsika põhiküsimuse küsimine eeldab, et olev on tervikuna käsitatav (kooshoiduv, mõttekas). Vrd. juba Herakleitos: Mitte mind, vaid logost kuulates on tark nõustuda, et kõik on üks. (M 26) Siit tuleneb kogu Lääne kultuuris valdav süsteemne ja põhjuslik mõtlemine need tunnused ei puuduta üksnes filosoofiat. Metafüüsika käsitab ennast progressiivse liikumisena lõppvastuse suunas, ka see programm on üle võetud Lääne kultuuris tervikuna (eriti teadustes). Seega võiks öelda, et metafüüsika töötab veel tänagi varjatuna meie ajaloos, ühiskonna tehnilises-ratsionaalses organiseerimises (kusjuures teaduslik-tehniline kultuur ei näe oma seost metafüüsikaga, vaid arvab, et on suutnud areneda metafüüsilise traditsiooni kiuste). Kuna see kultuur on loobunud avaraimast küsimusasetusest, ei saa ta ka näha ajaloolisi seoseid ja iseenda põhjusi. Viimaks tasub veel tähele panna, et vastus metafüüsika põhiküsimusele hakkab alati tööle ka normina: sellest, mis on olev tervikuna, tulenevad ka juhised küsimusele, kuidas me peame toimima (ideoloogia). Juba Aristotelesel oli "esimene filosoofia" kõigi teaduste aluseks, hiljem kordas seda mõtet Descartes. Kuid metafüüsika vulgariseerimise, vahetu rakendatavuse vastu on sageli sõna võetud. Eriti kuum see teema 20. sajandil (vt. 1. loeng, filosoofia kasu). Kuulame taas Heideggeri: Täiesti jämedalt võetult peab filosoofia alati silmas oleva esimesi ja viimaseid põhjusi ja nimelt sel viisil, et inimene ise kogeb seejuures rõhutatud viisil tõlgendust ja sihiseadet inimesena-olemise suhtes. Sellest tulenevalt laiutab nüüd näivus, et filosoofia võiks ja peaks rahva kunatisele ja tulevasele ajaloolisele olemasolemisele ja ajastule muretsema põhistuse, millele peaks siis üles ehituma kultuur. Sääraste ootuste ja nõudmistega koormatakse filosoofia võimus ja olemus ometigi üle. Enamasti nähtub see ülekoormamine filosoofia laitmise kujul. Nt. üteldakse: et metafüüsika ei löönud kaasa revolutsiooni ettevalmistamisel, sellepärast tuleb ta tagasi lükata. See on täpselt niisama vaimukas, kui keegi tahaks ütelda, et kuna höövelpingiga ei saa lennata, siis tuleb ta kõrvaldada. Filosoofia ei saa mitte kunagi vahetult valmis seada neid jõude ning tarnida neid toimeviise ja võimalusi, mis viivad mõne ajaloolise seisundi kehtestamisele, seda juba üksnes sellepärast, et vahetult puutub ta alati vähestesse. Missugustesse vähestesse? Nendesse

4 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 4 loovalt muutuvatesse, ümberseadvatesse. Alles vahendatult ja ei kunagi juhitavail ringteil avaldab ta laiuti toimet, et viimaks millalgi ja siis algupärase filosoofiana ammu unustatult alla langeda olemasolemise endastmõistetavusse. (Sissejuhatus metafüüsika: 26-27). Järgnevalt vaatleme, kuidas on vastatud metafüüsika põhiküsimusele. See, et me metafüüsika oma ajaloos tervenisti pilku võtta saame, eeldab metafüüsika-välist positsiooni millise positsiooni saavutamise võimalikkus filosoofiast lähtudes on ülimalt küsitav. Vastusevariante metafüüsika põhiküsimusele. Et see ei jääks histooriliseks vastuste kogumiks, üritame esmalt vastusevariandid süstematiseerida. See muidugi nivelleeriv käsitus, kuid õppevahendina lubatav. Esimene oluline erinevus metafüüsika põhiküsimusele vastates on see, kas olevat peetakse loomu poolest vaimseks, ülemeeleliseks (idealism) või aineliseks, meeleliseks (materialism, tänapäeval nimetatakse materialismi ka realismiks). Vastusevariante metafüüsika põhiküsimusele "mis on olev tervenisti?" IDEALISM Olev tervenisti on vaimne, ülemeeleline. Platon: olev on idee Spinoza: olev on substants Fichte: olev on absoluutne Mina Hegel: olev on objektiivne Vaim MATERIALISM Olev tervenisti on materiaalne, meeleline. Aristoteles: olev on põhjuslikult kooshoiduv tegelikkus (energeia) Marx: olev on materiaalne Teaduslik realism: oleva tervik on teaduslikult uuritav mateeria Idealismi loojaks Platon, kes vastaski metafüüsika põhiküsimusele: olev on olemuslikult idee. Vaimse ja ainelise, ülemeelelise-meelelise vastuolu läbib kogu filosoofia ajalugu. Alates uusajast kerkib päevakorda veel subjekti küsimus, kas olev on tunnetavast subjektist sõltumatu ideaalne olemus (nende kogum) või siis pelgalt individuaalne teadvussisu (subjektiivne idealism). Idealistlikud vastusevariandid metafüüsika põhiküsimusele OBJEKTIIVNE IDEALISM Olev on tunnetavast inimesest sõltumatu ülemeeleline tervik (Platon, Spinoza, keskaja filosoofia, Hegel) SUBJEKTIIVNE IDEALISM Olev piirdub tunnetava subjekti teadvussisudega (Berkeley, Fichte, Husserl)

5 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 5 Suurim probleem siit: kuidas saame sel juhul oleva transtsendentset loomust tunnetada? Järjekindel sub. idealism viib solipsismi: pole midagi olemas peale solus ipse (ainsa mina) Nagu näeme, ei ole idealismi-materialismi eristuses mainitud empirismi, mille liigitame skeptitsismi alla ja kõneleme sellest hiljem. Ei ole rusikareeglit, mille järgi saaks kõiki filosoofe liigitada, nt. Descartes pidas võimalikuks pooldada nii vaimset kui ainelist substantsi. Teine oluline eristus metafüüsika põhiküsimusele vastamise juures ongi see, kas tunnistatakse olevana täielikult üksnes ühte printsiipi (mateeriat või vaimu) ning teist peetakse eksiarvamuseks, meelepetteks. Sel juhul on tegemist monismiga (Parmenides, Berkeley, materialism, neorealism). Või siis tunnistatakse, et olev koosneb mõlemast poolusest, kuigi alati seejuures öeldakse, kummal on eelisasend (dualism). Viimane eristus ei ole absoluutne, tegu on skaalaga. Vastused metafüüsika põhiküsimusele MONISTLIKUD DUALISTLIKUD Väidavad, et on ainult üks printsiip (vaim või mateeria) ja teine on suisa pettekujutelm (Parmenides, Spinoza, Berkeley Fichte, Hegel, Marx) Monistliku metafüüsikaga kaasneb enamasti determinism Aktsepteerivad, et olev koosneb nii vaimsest kui materiaalsest poolusest (kuigi peavad ühte neist tähtsamaks, olevamaks) (Platon, Descartes, Kant) Siit kerkib objektiivse idealismi põhiprobleem Toodud kontseptuaalsete skeemide kaudu ehk lihtsam mõista erinevaid vastuseid metafüüsika põhiküsimusele, mida järgnevalt käsitlemegi. Esimesena võib metafüüsika haaret leida Parmenidesel. Ta pole küll klassikaline idealist, kuid tema filosoofilise tõsidusega tehtud otsus: olev on ainu, tekkimatu, kooshoiduv implitseerib siiski, et olev on vaimne, mõteldav. Seega alustame vastuste vaatlemist metafüüsika põhiküsimusele triviaalsusega: olev on. Sokrates iseloomustab üht üliolulist paralleelhoovust metafüüsika põhiküsimusele vastamisel: küsimist ilma vastuseta. Inimesel ei ole teadmist (üldisest, mis olev on), kuid ta peab Don Quijote kombel metafüüsika põhiküsimuse poole püüdlema. See aspekt, filosoofia kui pathos (imestamine) tugevalt sees ka Platonil, maises elus saab ideede tunnetamine olla üksnes osaline. Keeldumine vastamast metafüüsika põhiküsimusele

6 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 6 1. Lõputu küsimine ilma vastuseta Selle hoiaku arhetüübiks on Sokrates. Inimesel ei ole teadmist üldisest, aga ta peab selle poole püüdlema. Sarnane hoiak ka kristlikus mõtlemises. Filosoofiaväliselt lähenedes võib metafüüsika põhiküsimust vastamatuks pidada seega oleksid kõik vastamiskatsed samuti üks lõputu püüdlemine. Hoiaku probleemid: 1. Mis meid õigel küsimusteel hoiab, kui vastus ees ei terenda (eeldusel, et ei juhi usk). 2. Kas on mõtet tegeleda küsimusega, millel vastust ei ole. Ehk rakendaksime arutlusvõimet mujal? 3. Mis eristab küsijat targutavast sofistist? Platoni vastus metafüüsika põhiküsimusele on argimõistuse jaoks aktsepteeritavam kui Parmenidese radikalism, sisaldades samas olulist aspekti: kuna antakse ka nähtustele eluõigust, võimaldab see argimaailma käsitamist metafüüsikast lähtuvalt (Parmenidest arvamus (doxa) ei huvitanud) Idee üheks aspektiks on olla nähtuse paradigma. Olev tervenisti on idee, kuid nähtused on selle kahvatu peegeldus. Filosofeerides me läheneme ideedele, tuletame neid meelde (anamnesis), mis päädib meie surmaga naasmine tõeliselt oleva valdkonda. Aristoteles üritab olla vähem radikaalne. Olev on energeia: tegelikkus, mis on liikuvalt kooshoiduv põhjuslikkuse paratamatus seoses. Siiski ei ole Aristoteles metafüüsika-kriitik. Oleva seletusele energeiana peab ta maailma seaduspärasuse selgitamiseks üldistavalt väitma põhjuslikkuse kohta, lisama algpõhjuse, liikumatu liigutaja jne. Ka tal sees intuitsioon üldisest. Oleva meelelisusele reaalsusele lisatakse deduktiivsed järeldused. Võib öelda, et Platon ja Aristoteles vastavad mõõtuandvalt metafüüsika põhiküsimusele, kogu hilisem metafüüsika on nende vastuste modifikatsioon. Oli juttu, et hellenism ei pakkunud uusi metafüüsilisi süsteeme. Kristliku usu tingimustes ei saanud metafüüsika põhiküsimus ülepea esile kerkida, kuna oli usu poolt ette ära vastatud. Kuid oluliseks vastusevariandiks metafüüsika põhiküsimusele tuleb pidada uusaegset Descartes'i pööret. Tema vastus: olev on nii vaimne (mõtlev) kui ka kehaline substants jätab dualistlikuna küll näiliselt võimalused avatuks nii idealismi kui materialismi jaoks, kuid tegelikult tuleb materialismil siiski Descartes esmalt kummutada. Descartes'i tee, meetod metafüüsika põhiküsimuse vastamisel, mis seadis mõtlemise (vaimse substantsi) kaheldamatusse eelisasendisse ei anna lootust

7 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 7 põhiküsimuse materialistlikule vastusele (meeled ju petavad jms). Küll aga on Descartes'i meditatsioonides, "mina mõtlen"-aluspõhjas varjul subjektiivse idealismi võimalus. Descartes ise subjektiivse idealismiga äärmusse ei lähe, kuna järeldab "mina mõtlen" juurest kiiresti Jumala olemasolu. Järgnevad ratsionalistid arendavad oma vastustega metafüüsika põhiküsimusele mõistuse (vaimu) eelisasendi idealismi kõrguseni (kuigi religioosse kultuuritausta tõttu on tegu siiski veel objektiivse idealismiga). Spinoza: olev on substants (tema vastus võistleb radikaalsuselt Parmenidesega, nähtuste valdkond pole juhuslik, vaid sisaldub substantsis). Leibniz: olev on küllaldase aluse seaduse järgi liigenduvad monaadid. Empiristlik vastulöök on skeptiline loobumine metafüüsika põhiküsimusest teatud teiste konstruktiivsete filosoofia võimaluste rakendamise eesmärgil. Kuid, nagu näitab veenvalt Berkeley, on ka empiristlikus meelte-teoorias sees varjatud metafüüsiline olevaseletus. Berkeley loobub skeptitsismist ja viib empirismi metafüüsilise võimaluse täide: olla tähendab olla tajutud, olev on vaimne. Siit näeme, et kogu empirism püsib Descartes'i uusaegselt vermitud vastusel metafüüsika põhiküsimusele, tema "mina mõtlen" on valmis metafüüsika põhiprintsiibiks saama. Kanti võiks liigendada konstruktiivse skeptitsismi alla, tema üritab metafüüsika ülesannet ümber formuleerida, olev terviku (asi ise) kohta vastata ei saa. Seevastu saksa klassikaline idealism on viimane suur katse vastata metafüüsika põhiküsimusele. Fichte vastus on subjektiivne: olev on absoluutne Mina ning sellest endast esile seatud objekt (mitte-mina). Hegeli vastus: olev on absoluutne Vaim. Oluline tähele panna, et need metafüüsika süsteemid näevad Aristotelesega sarnaselt olevat liikumises, kusjuures see on veel dialektiline, vastandeid sisaldav ja ühendav liikumine. Idealistliku metafüüsika kriitika võimaldas esile tõusta Marxi vastusel: olev tervenisti on mateeria (tõsi küll, tal teatud dualistlikud elemendid, tunnistas vaimseid nähtusi pealisehitusena). Materialistliku vastuse edu metafüüsika põhiküsimustele ei seisne siiski niivõrd Marxi filosoofia poliitilistes tulemustes, vaid arenevates eriteadustes. Uusaegsed loodusteadused ei olnud algselt looduse uurimine kasu saamise eesmärgil, vaid metafüüsiline tegevus: oleva printsiipide (sageli seletatud jumaliku korrana) selgitamine. Newton jt. tegid just nii teadust. Tänagi käib materialistlik filosoofia sageli käsikäes teaduse saavutustega (näit. identsusteooria vaimufilosoofias: meie vaim taandub bioloogilistele protsesseidele). Materialismi

8 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 8 eelis ju silmnähtav: öeldes, et olev on mateeria, saame kohe vastata kuidas ta funktsioneerib ning teha seda empiiriliselt-üldarusaadavalt. Looduse teaduslik uurimine on küll kantud metafüüsika põhiküsimuse küsimisest, kuid umbes samal ajal kui filosoofia hakkas vabanema metafüüsikast saksa idealismi kriitika läbi, vabanesid ka teadused metafüüsilisest koormast. Täna teadus võimalik ka täiesti fundeerimata (toimiv, efektiivne) filosoofia puhul on see raskem. Igatahes oleks nüüd sobiv vaadelda metafüüsika-kriitikat: erinevaid põhjusi ja argumente, miks metafüüsika põhiküsimust mõttetuks peetakse. Vaatluse eelmärgiks oleks samas ka kaaluda, kas taolises kriitikas leidub varjatud metafüüsikat. Metafüüsikakriitika. Meie metafüüsika põhiküsimusest lähtuv analüüs on raskendatud seetõttu, et me ei saa alati täpselt eristada kahte olukorda: a) kui metafüüsika põhiküsimus kuulutatakse mõttetuks seetõttu, et eeldatakse: olev ise on kaootiline, teda ei saa kirjeldada (see on ju ise ka metafüüsiline eeldus) b) loobutakse metafüüsika põhiküsimusele vastamast tunnetuslikel kaalutlustel (skeptitsism). Keeldumine vastamast metafüüsika põhiküsimusele 2 Peetakse olevat ennast kaootiliseks, kirjeldamatuks Filosoofia ajaloos suhteliselt vähelevinud seisukoht. Nietzsche, eksistentsialism (Sartre, Camus), moodne teadusfilosoofia (n.ö. kaoseteooriad) Ollakse seisukohal, et meie tunnetuse piiratus ei võimalda vastata (skeptitsism) Antiikaja skeptikud, empiristid, Kant, pragmatistid, enamik 20. sajandi filosoofiat See eristus on problemaatiline. Näiteks kuhu liigitada sofistid? Kuidas on lood kristlastega (nad ju tunnistavad inimlikku piiratust, kuid samas usuvad ka jumalikku hoomamatut korda). Siin probleem veel sügavam. Enamik skeptitsistlikke programme üritab leida filosoofiale uusi konstruktiivseid ülesandeid. Kuna metafüüsika põhiküsimuseni me ei küüni, siis on filosoofia. See on normatiivne väide ja võib peita endas taas n.ö. "varjatud metafüüsikat": ma varjutan ennast relativismi maskiga, et mitte langeda metafüüsika põhiküsimuse paradoksi ning viin lahjendatud filosoofia programmis täide oma metafüüsilisi eeldusi. Esimene eelneval skeemil toodud seisukoht on siiski vastus metafüüsika põhiküsimusele (nt. Nietzsche: olev on kaootiliselt teotsev võimu tahte perspektiivpunktide võitlus).

9 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 9 Skeptitsistlik kriitika võib olla omakorda konstruktiivne või radikaalne. Konstruktiivses (näit. empirism) see oht, et universaliseeritud programm, mida täide viiakse, vastab jällegi varjatult ära metafüüsika põhiküsimuse. Radikaalsel see probleem, et võib langeda kaose-metafüüsikasse. Keeldumine vastamast metafüüsika põhiküsimusele 3 Kahte sorti skeptitsism Konstruktiivne Kuna metafüüsika põhiküsimus on vastamatu, siis tegeleme teiste oluliste küsimustega empirism (uurib tunnetust), Kant (tunnetuse võimalikkused), tunnetusteooria, pragmatism, praktiline eetika, moodne keele- ja vaimufilosoofia, poliitiline filosoofia Radikaalne Kuna metafüüsika põhiküsimus on vastamatu, on üldistav tunnetus ülepea võimatu Antiikskepsis, Hume, Nietzsche? Derrida? Võib olla ka usu põhjendus (Pascal) Näiteid konstruktiivsest skeptitsismist. Näiteks Kanti ettepanek: metafüüsika peab uurima eelkõige meie tunnetusvõimet, mitte väitma oleva kohta. Tuleb uurida sünteetilisi aprioorseid otsustusi. Pragmatism oli seisukohal, et piirdugem filosoofiliste väidete hindamisel praktilise kasuga kogukonnale. James: Pragmatistlik meetod on meetod metafüüsiliste vaidluste lahendamiseks, mis muidu võiksid kesta lõpmatuseni. Kas kõige oleva aluseks on üks või mitu alget, kas maailmas valitseb saatus või on võimalik vabadus, kas maailm on materiaalne või vaimne - iga arusaam võib siin maailm kohta kehtida või mitte ning vaidlused nende üle on lõputud. Pragmatistlik meetod seisneb sellistel juhtudel katses tõlgendada iga arusaama tema oluliste tagajärgede piiritlemise teel (Kaasaja filosoofia, Koolibri, 2000: lk. 72, tlk. Meos) Selline skeptilisel, oma piiratusel põhinev teoretiseerimise viis on eriomane sajandile. Enne seda oldi metafüüsika võimatusest nii afekteeritud, et peeti igasugust teoreetilist diskursust võimatuks. Küsimus on selles, kas taoline suhtelisust pooldav teoretiseerimine on veel filosoofia (igal juhul ei ole ta filosoofia metafüüsikana). Siin on ka ettepanekuid filosoofia mõistest loobumiseks. Kaasaegne mõtlemine liigub üha ära metafüüsika põhiküsimuse juurest konstruktiivse skeptitsismi poole. Siin kerkib aga mitu probleemi.

10 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 10 1) Relativismi paradoks. Kui taolise filosoofia väidetel ei ole absoluutse tõesuse pretensiooni, siis puudub võimalus neid normidena kehtestada: nad kummutavad ennast. Siis saab taoline filosoofia olla kokkuleppeline, kuid ma võin alati mitte kokku leppida (n.ö. kui Jumalat ei ole, siis on kõik lubatud Dostojevski). 2) Vältimaks radikaalsesse skeptitsismi langemist, peab konstruktiivne skeptitsism võtma appi teoreetilisi eeldusi, need aga on pärit metafüüsilisest traditsioonist. Seega oht, et vastatakse kaude jällegi metafüüsika põhiküsimusele. Nagu näeme, on metafüüsika justkui surnud ring, mis üldistavalt mõtlejat painab. (On liiga lihtsustav käsitleda metafüüsikat a i n u l t põhiküsimuse küsimisena, ka eeldus: iga inimene püüdleb teadmise poole, on metafüüsiline). Ehk teisisõnu: iga piiratult kehtiva teooria eeldused on eelteoreetilised. Seda nõiaringi kirjeldas Heidegger metafüüsikana kui ajaloolise saatusena, milles me asume (s.o. metafüüsika ei ole meie mõtlemise suva). Siiski on inimlikku piiratust tunnistav skeptiline filosoofia edukaim programm, mida paljudes variantides praegu rakendatakse vrd. Sokratese püüdlemine ilma absoluutse paatoseta. Siia programmi võib kuuluda ka suurte metafüüsikute seisukohtade "lahjem" ümbertõlgitsemine. Teised metafüüsikakriitikad. 20. sajandi algul oli päevakorras metafüüsika teaduslik ületamine (positivism, loogiline positivism). N.ö. metafüüsika ületamine keele loogilise analüüsi kaudu. Praktika näitas, et loogika ei paku meile tõsikindlamat seletust kui metafüüsika nagu ka materialistlik ühiskonnaseletus. Ka teaduslikkuse usk (Laplace'i deemon) on tänaseks asendunud piiratud võimetega teaduse ideega. Need ületuskatsed ise metafüüsilise paatose teisenemised. Heideggeri kriitika: Martin Heidegger ( ) on ehk sügavaim metafüüsika kui terviku mõtestaja. Vaatleb metafüüsikat nagu Hegelgi ajaloolise paratamatusena ja arvab, et Marxi ja Nietzschega on metafüüsiline küsimine oma lõppu jõudnud. Edasine vaid lagunemine eriteadusteks-erifilosoofiateks, mida juhib alusteadusena küberneetika. Mis võimaldab Heideggeril rääkida metafüüsikast, nagu ta seisaks sealt väljaspool? Ta arvabki end olevat teel metafüüsikast välja. Tema arvates metafüüsika põhiküsimuses "mis on olev" on jäetud tähele panemata algupärasem küsimus "mis on olemine". Iga olev ju on. Olemine kui protsess eelneb igale olevale, on üldiseimana mõtlemise pärisküsimus. Metafüüsika viga selles, et sõnastab olemise ümber olevaks seetõttu viib metafüüsiline mõtlemine äärmuslikku subjektivismi ning teaduslik-tehnilisse võõrandumisse. Metafüüsika ajalugu see, kus olemisküsimus alati ära jääb. Heidegger nägi oma ülesandena olemisküsimuse meenutamist. Kuid

11 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 11 olemise eksplitseerimine tal ei õnnestunud, hiljem Heideggeri hoiak pigem sokraatiline püüdlemine. Metafüüsika ajaloo üha uus läbimõtlemine on olemisküsimuse meelespidamine. Lõpetame sellega metafüüsika põhiküsimuse käsitlemise ja vaatleme, kuidas ta on seotud teiste filosoofia probleemidega eelkõige meie kursuse omadega. Eelnev üritas näidata, kuidas kogu filosoofia ajalugu on mõjutatud põhiküsimusest, olles selle varjumine või reaktsioon selle vastu. Metafüüsika põhiküsimus ja teised filosoofia probleemid: Teadmise probleem. Teadmiste võimalikkus eeldab, et inimeses on võime andmeid korrastada ja et inimesel on huvi, püüd teadmise poole. Tasub meenutada, et alates Sokratesest käsitatakse filosoofias teadmisena üksnes teadmist üldisest, ja üldiseim ongi ju metafüüsika põhiküsimus. Filosoofia ajaloost näeme, et just metafüüsika on oluliselt inspireerinud kriitilisi filosoofe pöörduma teadmisteooria poole (empirism). Kui meenutada Kanti projekti, siis üritas ta just põhjendada metafüüsika tunnetusteoorias. Kuigi võib tunduda, et teadmised on meile lähemad, seega tunnetusteooria eelis ilmne, on teadmise probleem siiski kantud metafüüsikast. Idealistlikku metafüüsika põhiprobleem on just tunnetusprobleem: kuidas tunnetada ülemeelelist valdkonda. Selle seletamiseks pidid metafüüsikud looma keerulisi hingeteooriaid siit ulatub küsimus keha ja vaimu probleemi juurde. Skeptitsistliku reaktsiooni juurde: kas sel juhul oleks mõistlik rääkida üldse teadmistest (Aristotelese määratlus: teadmine on põhjendatud tõene uskumus). Tõe probleem. Otseselt seotud metafüüsilise tunnetuse probleemiga (tunnetusega üldiselt). Mis sorti suhe see tõde on. Uusajal ei kõlba tõde antusena, vaja tõestamist. Siin verifitseerimise probleemid, nende metafüüsiline fundeerimine väga oluline probleem teadusfilosoofias. Tõe probleem seostub ka otseselt objektiivse reaalsuse eksisteerimise probleemiga e. metafüüsika põhiküsimusega: kas olev on materiaalne. Metafüüsika langemisega kadus ka tõelus: objektiivse tõe sfäär. Seoses relativistliku filosoofiaga on viimasel ajal tekkinud ka relativistlikud tõeteooriad: pragmatismi ja koherentsi teooria. Nietzsche arvas, et tõeluse kadumisega muutub ka tõe mõiste võimatuks, tõeta elamine viib aga inimesed katastroofini. Tahtevabaduse probleem. Tuleneb otseselt metafüüsika põhiküsimusest või on selle jätk. Kas olev on organiseeritud paratamatult või esineb siin ka vabadust? Keskajal pidid filosoofid siduma Jumala kõikvõimsust inimliku tahtvabadusega.

12 EPMÜ, Filosoofia üldkursus. Leo Luks. 5. loeng 12 Keha ja vaimu probleem. See on idealismi ja materialismi vaidluse ülekandumine metafüüsika põhiküsimuselt inimlikku sfääri. Äärmused on väita, et meil pole ühte kahest: keha või vaimu. Ajalooliselt populaarne Descartes'i kesktee. Tänapäeval arvatakse, et vaim midagi üleliigset. Kuid see vastuolus meie intuitsiooniga vaimsest (pragmatistid paneksid need muidugi kasvatuse süüks). Vaimufilosoofia üks kaasaja filosoofia olulisimaid suundi. Moraaliprobleemid. Kuna inimene ju ka üks olev, siis traditsiooniliselt tuletati moraal metafüüsikast. Kuidas elada loomusega kooskõlas? Mille poole inimene püüdleb? Kõiki neid küsimusi lahendati universaalselt-metafüüsiliselt (v.a. sofistid). Moraali- ja ühiskonnafilosoofias hakati kõige varem mõtlema metafüüsika-vastaselt (Hobbes), kuna metafüüsilised konstruktsioonid ei lähe tegelikkusega kokku. Siiski ka need alternatiivsed teooriad opereerivad inimloomusega mis on üldistatud mõiste. Klassikaliste moraaliteoreetikute hindamisel (Kant) peame tähele panema nende metafüüsilisi eeldusi (inimene mõistusolendina), muidu rebime kontekstist välja. Ühiskonnakorraldus. See ühest küljest moraaliprobleemide jätk, kuid filosoofias on kalduvus käsitleda ühiskonda loogilise tervikuna ja järeldada tema korraldus metafüüsilistest eeldustest. Siin on metafüüsika ärakasutamine olnud kõige suurem (muide, Idas ongi kõik filosoofia praktilise suunitlusega). Valgustuse käsitus vabadusest on kaasaegsete inimõiguste alus. Meie ühiskonnas on veel palju filosoofilist päritolu reegleid: pelk kokkulepe ja kasu ei hoia ühiskonda koos (kõik oleks lubatud). Mistahes filosoofia probleemi lahates oleks otstarbekas vaadelda, millised on antud autori üldmetafüüsilised seisukohad see hõlbustab argumentide jälgimist.

Praktikumi ülesanne nr 4

Praktikumi ülesanne nr 4 Järjestikskeemid - Koodlukk I07 - Digitaalloogika ja -süsteemid Õppejõud: Priit Ruberg Ülari Ainjärv 1/4 I07 - Sisukord 1. Ülesande püstitus!... 1. Lahendus!... 1.1. Automaadi mudel!... 1.. s0 - s14 (Moore)!....3.

More information

Väiketuulikute ja päikesepaneelide tootlikkuse ja tasuvuse võrdlus

Väiketuulikute ja päikesepaneelide tootlikkuse ja tasuvuse võrdlus Väiketuulikute ja päikesepaneelide tootlikkuse ja tasuvuse võrdlus Rein Pinn Eesti Päikeseenergia Assotsiatsioon EnergoGen Päikeseenergia ja paneelid Toodab sooja Vaakum torukollektor Plaatkollektor Päikeseenergia

More information

VALGE SÄRK PÕHIKANGAS TWO FOLD

VALGE SÄRK PÕHIKANGAS TWO FOLD VALGE SÄRK TWO FOLD S0 2-PLY POPLIN T0 2-PLY TWILL U06 2-PLY ROYAL- OXFORD V SMALL HERRINGBONE Laitmatult valge särk on ajatu klassika. Oma puhtuses võimaldab see kombineerimist mis tahes teiste värvidega.

More information

JÄRELTULIJALIJA e. Küsimustele vastab direktor Sirje Kautsaar

JÄRELTULIJALIJA e. Küsimustele vastab direktor Sirje Kautsaar JÄRELTULIJALIJA e E. VILDE NIM. JUURU GÜMNAASIUMI LEHT ee e ee e NR 38 APRILL 2011 Küsimustele vastab direktor Sirje Kautsaar Sirje Kautsaar. Kuna meie kooli juhib nüüd uus direktor, tegime intervjuu,

More information

K ägu. Eesti Bioloogia ja Geograafia Õpetajate Liidu toimetised

K ägu. Eesti Bioloogia ja Geograafia Õpetajate Liidu toimetised K ägu Eesti Bioloogia ja Geograafia Õpetajate Liidu toimetised Tallinn 2008 Eesti Bioloogia ja Geograafia Õpetajate Liit Eesti Bioloogia ja Geograafia Õpetajate Liit on 1993. aastal loodud vabariigi bioloogia

More information

Euroopa Sotsiaaluuring (ESS) Eestis

Euroopa Sotsiaaluuring (ESS) Eestis Euroopa Sotsiaaluuring (ESS) Eestis 22 september 2016 Tallinn Mare Ainsaar ESS koordinaator Eestis Kava Mida peab teadma ESSist (pea kõik meeles ja räägi inimestele edasi) Kuidas vältida keeldumisi Ankeedi

More information

Naabrireeglid klassifitseerimisel

Naabrireeglid klassifitseerimisel Tartu Ülikool Matemaatika-Informaatika Teaduskond Matemaatilise Statistika Instituut Semestritöö: Naabrireeglid klassifitseerimisel Autor: Raivo Kolde Juhendaja: Jüri Lember 9. detsember 2004. a. Sisukord

More information

Head lapsevanemad! Aasta 2009 hakkab läbi saama ning peagi on kätte jõudmas jõuluaeg ja aasta lõpp. Jõuluaeg on kindlasti meelespidamise

Head lapsevanemad! Aasta 2009 hakkab läbi saama ning peagi on kätte jõudmas jõuluaeg ja aasta lõpp. Jõuluaeg on kindlasti meelespidamise X X X U-16 vanuseklassi võrkpallivõistkond võitis Saaremaal Eesti Spordiliidu Jõud karikavõistluse. NR. 31 Talvepäikese pikkades varjudes elavad kuusepuud. Metsa all lumelohkudes hõbedane härmakelluke

More information

SADAMA VASTUVÕTUSEADMETE VÄIDETAVATEST PUUDUSTEST TEAVITAMISE VORM FORM FOR REPORTING ALLEGED INADEQUACIES OF PORT RECEPTION FACILITIES

SADAMA VASTUVÕTUSEADMETE VÄIDETAVATEST PUUDUSTEST TEAVITAMISE VORM FORM FOR REPORTING ALLEGED INADEQUACIES OF PORT RECEPTION FACILITIES Majandus- ja kommunikatsiooniministri 29. juuli 2009. a määrus nr 78 Laevaheitmete ja lastijäätmete üleandmise ja vastuvõtmise korralduslikud nõuded Lisa 2 (majandus- ja kommunikatsiooniministri 04.märtsi

More information

Tarkvaraprotsessi küpsuse hindamise ja arendamise võimalusi Capability Maturity Model i näitel

Tarkvaraprotsessi küpsuse hindamise ja arendamise võimalusi Capability Maturity Model i näitel Tallinna Pedagoogikaülikool Matemaatika-Loodusteaduskond Informaatika õppetool Sander Zeemann Tarkvaraprotsessi küpsuse hindamise ja arendamise võimalusi Capability Maturity Model i näitel Proseminaritöö

More information

jõudlusega ning vähendab võrra.

jõudlusega ning vähendab võrra. Põhifunktsioonid Aktiivne energiajuhtimine Aktiivse energiajuhtimise funktsioon reguleerib energiatarbimise taset ja jahutusvõimet, juhtides kompressori mootori maksimaalset sagedust. Ülim energiatõhusus

More information

SPORTLIK VABAVÕITLUS EESTIS

SPORTLIK VABAVÕITLUS EESTIS Valga Kaugõppegümnaasium SPORTLIK VABAVÕITLUS EESTIS Koostaja: Kaspar Kraav Juhendaja: Esta Mets Valga, 2012 SISUKORD SISSEJUHATUS... 3 1. SPORTLIKU VABAVÕITLUSE ALGUS... 4 2. SPORTLIK VABAVÕITLUS TÄNAPÄEVAL...

More information

UML keel. Keel visuaalseks modelleerimiseks. Ajalugu ja skeemide nimekiri

UML keel. Keel visuaalseks modelleerimiseks. Ajalugu ja skeemide nimekiri UML keel Keel visuaalseks modelleerimiseks. Ajalugu ja skeemide nimekiri Mudel Mudel on tegelikkuse lihtsustatud, üldistatud esitus. Mudel peab aitama nähtust paremini mõista; tegevusi planeerida. Mudel

More information

MUUDETUD juunis Kõik õigused kaitstud WADA

MUUDETUD juunis Kõik õigused kaitstud WADA 1 Küsimus: Lõppkokkuvõttes vastutan mina kõige eest, mida alla neelan, süstin või manustan.vastus: Õige Seletus: Kõik sportlased peavad esitama ennetavaid küsimusi oma sportlaskarjääri ohtuseadmise vältimiseks.

More information

Nõukogude KOOL IS 6 3

Nõukogude KOOL IS 6 3 Nõukogude KOOL IS 6 3 ' Kõigi maade proletaarlased, ühinege! ALATI JA KÕIGES ON LENIN MEIEGA Nõukogude KOOL Eesli NSV Haridusministeeriumi PEDAGOOGILINE AJAKIRI Nr. 4 aprill 1963. 22. aprillil möödub

More information

Kaarel Zilmer Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi dotsent

Kaarel Zilmer Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi dotsent TOIMETUS Peatoimetaja Rein Jalak Kujundaja Eli Üksküla TOIMETUSKOLLEEGIUM Peeter Lusmägi Eesti Olümpiakomitee liikumisharrastuse juht Ühendus Sport Kõigile peasekretär Tõnu Seil Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi

More information

Tartu Ülikool Psühholoogia osakond. Margit Tamm. Algklasside õpilaste verbaalsete võimete hindamine. Individuaalse ja grupitestimise võrdlus

Tartu Ülikool Psühholoogia osakond. Margit Tamm. Algklasside õpilaste verbaalsete võimete hindamine. Individuaalse ja grupitestimise võrdlus Tartu Ülikool Psühholoogia osakond Margit Tamm Algklasside õpilaste verbaalsete võimete hindamine. Individuaalse ja grupitestimise võrdlus Magistritöö Juhendaja: Eve Kikas, PhD Läbiv pealkiri: Verbaalsete

More information

KÄSIRAAMAT WALDORFKOOLI LAPSEVANEMALE

KÄSIRAAMAT WALDORFKOOLI LAPSEVANEMALE KÄSIRAAMAT WALDORFKOOLI LAPSEVANEMALE Käsiraamat on koostatud 2011. aastal Eesti Vabade Waldorfkoolide ja -lasteaedade Ühenduse projekti Waldorfkool on haridussüsteemi loomulik osa raames. Projekti rahastas

More information

Bill Rogers. Käitumine klassiruumis. Tõhusa õpetamise, käitumisjuhtimise ja kolleegitoe käsiraamat

Bill Rogers. Käitumine klassiruumis. Tõhusa õpetamise, käitumisjuhtimise ja kolleegitoe käsiraamat Bill Rogers Käitumine klassiruumis Tõhusa õpetamise, käitumisjuhtimise ja kolleegitoe käsiraamat 1 Bill Rogers 2011 Classroom Behaviour / Third Edition A Practical Guide to Effective Teaching, Behaviour

More information

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused Taktika õppetool

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused Taktika õppetool Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused Taktika õppetool ARVO KALJAPULK 7. põhikursus PATALJONILUURERÜHM Lõputöö Juhendajad: major Martin Herem kapten Aivar Kasvand Tartu 2006 1 REFERAAT Töö autor: Arvo Kaljapulk

More information

EUROOPA PARLAMENT ARVAMUS. Siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon 2003/0226(COD) Esitaja: siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon

EUROOPA PARLAMENT ARVAMUS. Siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon 2003/0226(COD) Esitaja: siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon EUROOPA PARLAMENT 2004 ««««««««««««Siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon 2009 2003/0226(COD) 14.12.2004 ARVAMUS Esitaja: siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon Saaja: transpordi- ja turismikomisjon Teema: Euroopa

More information

LOGO. Eesti Arengukoostöö ja Humanitaarabi

LOGO. Eesti Arengukoostöö ja Humanitaarabi LOGO KASUTUSJUHEND Eesti Arengukoostöö ja Humanitaarabi 1.1 Logo tähendus Logo element, mille ühenduses olevad kujundatud lülid on seotud, on tuletatud Eesti rahvuselementidest. Märgis olevad lahus elemendid

More information

Tartu Ülikool Sotsiaal- ja Haridusteaduskond Haridusteaduste instituut Klassiõpetaja õppekava

Tartu Ülikool Sotsiaal- ja Haridusteaduskond Haridusteaduste instituut Klassiõpetaja õppekava Tartu Ülikool Sotsiaal- ja Haridusteaduskond Haridusteaduste instituut Klassiõpetaja õppekava Liis Seero TARTU LINNA 3. JA 6. KLASSI LASTE ARVAMUSED JA OOTUSED SÕPRUSE OLEMUSE KOHTA Magistritöö Juhendaja:

More information

LISA 1. SILUMINE. e) Kanname andmed tabelisse L1.1 ja liidame kokku:

LISA 1. SILUMINE. e) Kanname andmed tabelisse L1.1 ja liidame kokku: LISA 1. SILUMINE. Andmete silumine on andmete statistilise töötlemise võte, mis võimaldab kõrvaldada juhuslikke hälbeid ja välja selgitada nähtuskäigu trende. Käesolevas uuringus kasutati silumist inimkannatanutega

More information

TOITESÜSTEEMI TÄIUSTAMINE RAHA SÄÄSTMISEKS

TOITESÜSTEEMI TÄIUSTAMINE RAHA SÄÄSTMISEKS Artjom Tsassovskihh TOITESÜSTEEMI TÄIUSTAMINE RAHA SÄÄSTMISEKS LÕPUTÖÖ Transporditeaduskond Autotehnika eriala Tallinn 2015 SISUKORD 1. SISSEJUHATUS... 4 2. LÜHENDITE LOETELU... 6 3. GAASISEADMED... 7

More information

MADALA TASEME JUHTKONTROLLERI ARENDUS ISEJUHTIVALE SÕIDUKILE

MADALA TASEME JUHTKONTROLLERI ARENDUS ISEJUHTIVALE SÕIDUKILE TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Infotehnoloogia teaduskond Elvar Liiv 154089IASB MADALA TASEME JUHTKONTROLLERI ARENDUS ISEJUHTIVALE SÕIDUKILE Bakalaureusetöö Juhendaja: Mairo Leier Doktorikraad Tallinn 2018 Autorideklaratsioon

More information

Elekter päikesest Eestis aastal Andri Jagomägi, Ph.D. Tallinna Tehnikaülikool Materjaliteaduse Instituut

Elekter päikesest Eestis aastal Andri Jagomägi, Ph.D. Tallinna Tehnikaülikool Materjaliteaduse Instituut Elekter päikesest Eestis aastal 2012. Andri Jagomägi, Ph.D. Tallinna Tehnikaülikool Materjaliteaduse Instituut Küsitlus Milline peaks olema päikesest elektrit toova süsteemi tasuvusaeg aastates, et Te

More information

KÄSIRAAMAT WALDORFKOOLI LAPSEVANEMALE

KÄSIRAAMAT WALDORFKOOLI LAPSEVANEMALE KÄSIRAAMAT WALDORFKOOLI LAPSEVANEMALE Käsiraamat on koostatud 2011. aastal Eesti Vabade Waldorfkoolide ja -lasteaedade Ühenduse projekti Waldorfkool on haridussüsteemi loomulik osa raames. Projekti rahastas

More information

Rehvitemperatuuri mõõtesüsteem võistlusautole FEST14

Rehvitemperatuuri mõõtesüsteem võistlusautole FEST14 Mehhatroonika instituut MHK õppetool MHK40LT Rainer Lepik Rehvitemperatuuri mõõtesüsteem võistlusautole FEST14 Bakalaureusetöö Autor taotleb tehnikateaduste bakalaureuse akadeemilist kraadi Tallinn 2014

More information

PALDISKI LINNAPLANEERING LEETSES

PALDISKI LINNAPLANEERING LEETSES Anastasia Shabelnikova PALDISKI LINNAPLANEERING LEETSES LÕPUTÖÖ Arhitektuuri ja keskkonnatehnika teaduskond Rakendusarhitektuuri eriala Tallinn 2017 SISUKORD 1. Protsess... 4 1.1. Sissejuhatus... 4 1.2.

More information

Libamütoloogilised taevakaardid 1

Libamütoloogilised taevakaardid 1 Libamütoloogilised taevakaardid 1 Andres Kuperjanov Teesid Artikli eesmärgiks on jälgida tähistaeva kirjelduste kujunemist, vaadeldes taevakaarti kui mentaalset kompositsiooni, märgistikku, mis võimaldab

More information

TALLINNA ÜLIKOOL Haapsalu Kolledž Liiklusohutus. Kristo Lensment SÄÄSTLIKU SÕIDUVIISI TEADLIKKUSE UURING Diplomitöö. Juhendaja: MA Heli Ainjärv

TALLINNA ÜLIKOOL Haapsalu Kolledž Liiklusohutus. Kristo Lensment SÄÄSTLIKU SÕIDUVIISI TEADLIKKUSE UURING Diplomitöö. Juhendaja: MA Heli Ainjärv TALLINNA ÜLIKOOL Haapsalu Kolledž Liiklusohutus SÄÄSTLIKU SÕIDUVIISI TEADLIKKUSE UURING Diplomitöö Juhendaja: MA Heli Ainjärv Haapsalu 2016 TALLINNA ÜLIKOOL Haapsalu Kolledž Osakond: Liiklusohutuse osakond

More information

KÕRGEPINGE-IMPULSSTRAFO TOITEALLIKA JA KÕRGEPINGEMUUNDURIGA TESTMOODULI PROJEKTEERIMINE ESS-I PROOTONIKIIRENDILE

KÕRGEPINGE-IMPULSSTRAFO TOITEALLIKA JA KÕRGEPINGEMUUNDURIGA TESTMOODULI PROJEKTEERIMINE ESS-I PROOTONIKIIRENDILE Sixten Sepp KÕRGEPINGE-IMPULSSTRAFO TOITEALLIKA JA KÕRGEPINGEMUUNDURIGA TESTMOODULI PROJEKTEERIMINE ESS-I PROOTONIKIIRENDILE LÕPUTÖÖ Mehaanikateaduskond Elektritehnika eriala Tallinn 2017 Mina, Sixten

More information

KEY TO SYMBOLS. Symbols. Choke: Set the choke control in the choke position. 2 English AT26CCMC

KEY TO SYMBOLS. Symbols. Choke: Set the choke control in the choke position. 2 English AT26CCMC GB Operator s manual 2-22 SE Bruksanvisning 23-43 DK Brugsanvisning 44-64 FI Käyttöohje 65-85 NO Bruksanvisning 86-106 FR Manuel d utilisation 107-127 NL Gebruiksaanwijzing 138-148 IT Istruzioni per l

More information

Tartu Ülikool Germaani, romaani ja slaavi filoloogia instituut KÜTTE, VENTILATSIOONI JA ÕHUKONDITSIONEERIMISE INGLISE-EESTI SELETAV SÕNASTIK

Tartu Ülikool Germaani, romaani ja slaavi filoloogia instituut KÜTTE, VENTILATSIOONI JA ÕHUKONDITSIONEERIMISE INGLISE-EESTI SELETAV SÕNASTIK Tartu Ülikool Germaani, romaani ja slaavi filoloogia instituut KÜTTE, VENTILATSIOONI JA ÕHUKONDITSIONEERIMISE INGLISE-EESTI SELETAV SÕNASTIK Magistriprojekt Margus Mere Juhendajad: Kristi Põder Märt Falk

More information

Kanepibetoonsegude tutvustus ja katsetamine Eesti kliimas

Kanepibetoonsegude tutvustus ja katsetamine Eesti kliimas TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA Rahvusliku käsitöö osakond Rahvusliku ehituse õppekava Markus Pau Kanepibetoonsegude tutvustus ja katsetamine Eesti kliimas Lõputöö Juhendaja: Laur Pihel Kaitsmisele

More information

Ehitisintegreeritud fotoelektriliste päikesepaneelide tootlikkus ja majanduslik tasuvus Eesti kliimas aastal 2011

Ehitisintegreeritud fotoelektriliste päikesepaneelide tootlikkus ja majanduslik tasuvus Eesti kliimas aastal 2011 Ehitisintegreeritud fotoelektriliste päikesepaneelide tootlikkus ja majanduslik tasuvus Eesti kliimas aastal 2011 Annika Päsik Majandus-ja Kommunikatsiooniministeerium Sisukord Eesmärk Päikesekiirgus Eestis

More information

-40% * KANGADZUNGLIS ALLAHINDLUSED. 1. veebruaril KangaDzungel XXL-is, Tartu mnt 35 avatakse pidulikult PUDUPARADIIS. Palju uusi pärle, paelu, pitse

-40% * KANGADZUNGLIS ALLAHINDLUSED. 1. veebruaril KangaDzungel XXL-is, Tartu mnt 35 avatakse pidulikult PUDUPARADIIS. Palju uusi pärle, paelu, pitse Reede 21.01.2011 nr 3 (1097) tasuta nädalaleht igal reedel www.linnaleht.ee L i n n a l e h e s t o n a l a t i k a s u ilm täna R 21.01 päeval 6... -1 öösel 7... -2 homme L 22.01 päeval 7... 0 öösel 12...

More information

EESTI MAAÜLIKOOL Tehnikainstituut. Ago Ütt-Ütti

EESTI MAAÜLIKOOL Tehnikainstituut. Ago Ütt-Ütti EESTI MAAÜLIKOOL Tehnikainstituut Ago Ütt-Ütti SÕIDUKI MOOTORI PROGRAMMEERITAVA JUHTMOODULI SEADISTAMISE METOODIKA DÜNAMOMEETRILISES STENDIS METHODOLOGY FOR TUNING VEHICLE STANDALONE ENGINE FUEL INJECTION

More information

märts 2015 RAAMATU RAHVAS KEVAD- ROOM. Uued tähed raamatutemaailmas Dr adik Levini toitumisnouanded. Lobus ristsonamäng

märts 2015 RAAMATU RAHVAS KEVAD- ROOM. Uued tähed raamatutemaailmas Dr adik Levini toitumisnouanded. Lobus ristsonamäng 2.-31. märts 2015 RAAMATU RAHVAS KEVAD- ROOM Uued tähed raamatutemaailmas Dr adik Levini toitumisnouanded Lobus ristsonamäng Kevadele vastu: Raamat, parim kaaslane Teatavasti on aasta algus suurepärane

More information

Mees, kelle kinnisideeks on tehtud töö kvaliteet

Mees, kelle kinnisideeks on tehtud töö kvaliteet Kiili koolis ülejärgmisel õppeaastal kaks vahetust SUURED MUUDATUSED ABIVAHENDITE TEENUSES Kiili muusikud Harju suurkontserditel KIILI LEHT KIILI VALLA AJALEHT / WWW.KIILIVALD.EE E Usun, et on põhjust

More information

Elektrituuliku seisundi reaalajajälgimissüsteem ja selle rakendused

Elektrituuliku seisundi reaalajajälgimissüsteem ja selle rakendused Elektrituuliku seisundi reaalajajälgimissüsteem ja selle rakendused Elektroenergeetika õppekava Energiasüsteemide õppetool Magistritöö Õppetooli juhataja prof H. Tammoja Juhendaja dots J. Kilter Lõpetaja

More information

Talendi valik ja arendamine spordis

Talendi valik ja arendamine spordis TARTU ÜLIKOOL Sporditeaduste ja füsioteraapia instituut Rait Rikberg Talendi valik ja arendamine spordis Talent identification and development in sport Bakalaureusetöö Kehalise kasvatuse ja spordi õppekava

More information

Tuleohutuspaigaldiste ja päästevahendite rakendamise juhend haiglatele ja hooldekodudele

Tuleohutuspaigaldiste ja päästevahendite rakendamise juhend haiglatele ja hooldekodudele Tuleohutuspaigaldiste ja päästevahendite rakendamise juhend haiglatele ja hooldekodudele Tallinn 2012 Juhendi väljaandja: Tondi Tulekaitse OÜ Esikaane foto autoriõigused: Järven AB Koostaja: Orm Tammepuu

More information

Eesti raadioamatööride 47. suvine kokkutulek Kaisma Suurjärvel TÄNA LEHES:

Eesti raadioamatööride 47. suvine kokkutulek Kaisma Suurjärvel TÄNA LEHES: Nr. 1/57 juuni 2010 TÄNA LEHES: Eesti raadioamatööride 47. suvine kokkutulek Kaisma Suurjärvel Suvised sündmused ja üritused 50 aastat raadioamatörismi algusest Viljandimaal Meenutus eelmisest aastast

More information

KURTNA KOOLI KLASSI ÕPILASTE RAHULOLU- UURINGU TULEMUSED

KURTNA KOOLI KLASSI ÕPILASTE RAHULOLU- UURINGU TULEMUSED KURTNA KOOLI 5.-9. KLASSI ÕPILASTE RAHULOLU- UURINGU TULEMUSED Koostaja: Kadri Pohlak Kurtna 2012 Sisukord 1. SISSEJUHATUS... 3 2. RAHULOLU ERINEVATE VALDKONDADEGA... 4 2.1. ÕPPETÖÖ... 4 2.1.1. Õppetöö

More information

Märgukiri rahvastikuregistri seaduse põhiseadusega kooskõlla viimiseks

Märgukiri rahvastikuregistri seaduse põhiseadusega kooskõlla viimiseks Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler Siseministeerium Pikk 61 15065 TALLINN Teie nr Õiguskantsler 04.2008 nr 6-8/080597/00802747 Märgukiri rahvastikuregistri seaduse põhiseadusega kooskõlla viimiseks

More information

KAS ENERGIA ON EESTIS ODAV VÕI KALLIS?

KAS ENERGIA ON EESTIS ODAV VÕI KALLIS? KAS ENERGIA ON EESTIS ODAV VÕI KALLIS? Rita Raudjärv, Ljudmilla Kuskova Energia on ressurss, milleta on tänapäeva elu raske ette kujutada tundub enesestmõistetavana, et see on pidevalt olemas. Erilise

More information

üleeuroopalisel konkursil. Eriotsusega

üleeuroopalisel konkursil. Eriotsusega Uudised ORASE VEESÄÄSUAUHINNA VÕITIS LIMNOLOOGIAKESKUS ÜLEMAAILMSEL VEEPÄEVAL toimunud konverentsil anti üle üheksas Orase veesäästuauhind. Selle pälvis Eesti Maaülikooli limnoloogiakeskus, kus on alates

More information

Kodune biodiisli valmistamine ja kasutamine Uurimistöö

Kodune biodiisli valmistamine ja kasutamine Uurimistöö Saaremaa Ühisgümnaasium Kodune biodiisli valmistamine ja kasutamine Uurimistöö Autor: Meelis Reinumägi 12C Juhendaja: Diana Õun Kuressaare 2010 ANNOTATSIOON Saaremaa Ühisgümnaasium Töö pealkiri Kodune

More information

KESKMOOTORIGA RALLIAUTO TAURIA PLASTKOORIKU RENOVEERIMINE

KESKMOOTORIGA RALLIAUTO TAURIA PLASTKOORIKU RENOVEERIMINE Erik Artjomenko KESKMOOTORIGA RALLIAUTO TAURIA PLASTKOORIKU RENOVEERIMINE LÕPUTÖÖ Tallinn 2017 Erik Artjomenko KESKMOOTORIGA RALLIAUTO TAURIA PLASTKOORIKU RENOVEERIMINE LÕPUTÖÖ Transporditeaduskond Autotehnika

More information

Projekti TULUKE viis ellu Tartu Linnavalitsus

Projekti TULUKE viis ellu Tartu Linnavalitsus "Meie teadmised kooliarhitektuurist ja ruumikujunduse mõjust igapäevasele koolielule on siiani lünklikud, kuid viimase aja uurimused tõendavad, et füüsiline õppekeskkond võib tõepoolest mitmeti mõjutada

More information

INGLISE-EESTI SELETAV TAKISTUSSÕIDUSÕNASTIK

INGLISE-EESTI SELETAV TAKISTUSSÕIDUSÕNASTIK TARTU ÜLIKOOL FILOSOOFIATEADUSKOND GERMAANI, ROMAANI JA SLAAVI FILOLOOGIA INSTITUUT INGLISE-EESTI SELETAV TAKISTUSSÕIDUSÕNASTIK Magistritöö Triin Peek Juhendaja: Piret Rääbus Tartu 2014 SISUKORD SISSEJUHATUS...

More information

Petrol snow thrower. Petrol snow thrower SPT GB Original instructions EE. Algupärase kasutusjuhendi tõlge

Petrol snow thrower. Petrol snow thrower SPT GB Original instructions EE. Algupärase kasutusjuhendi tõlge Petrol snow thrower GB Original instructions Algupärase kasutusjuhendi tõlge SPT-163-560 1 Petrol snow thrower GB Manufactured under license by: MATRIX GmbH Postauer Straße 26 D-84109 Wörth/Isar www.matrix-direct.net

More information

Praktiline juhend biotsiidimääruse kohta

Praktiline juhend biotsiidimääruse kohta Praktiline juhend biotsiidimääruse kohta Eriseeria andmete jagamise kohta. Konsortsiumid 2 Praktiline juhend biotsiidimääruse kohta. Eriseeria andmete jagamise kohta. Konsortsiumid ÕIGUSLIK TEADE Käesoleva

More information

TREENERITE TASEMEKOOLITUS MAADLUS

TREENERITE TASEMEKOOLITUS MAADLUS TREENERITE TASEMEKOOLITUS MAADLUS 2007 Käesolev õpik on osa Eesti Olümpiakomitee projektist 1. 3. taseme treenerite kutsekvalifikatsioonisüsteemi ja sellele vastava koolitussüsteemi väljaarendamine. Projekti

More information

Aasia riikide elanike kulutused välisreisidele (miljardites eurodes)

Aasia riikide elanike kulutused välisreisidele (miljardites eurodes) TURISM JAAPANIST EESTISSE JAAPANI ELANIKE VÄLISREISID Jaapani elanike arv on 127 miljonit. 2.a. tegid Jaapani elanikud 17,1 miljonit välisreisi 1. Reiside arv on pikka aega püsinud laias laastus samas

More information

PICAXE trükkplaatide koostamine

PICAXE trükkplaatide koostamine PICAXE trükkplaatide koostamine PICAXE-MIKROSKEEM Step Systems Eesti Oü KOKKUPANEK: 1. Esmalt puuri trükkplaadile takistite, transistorite, kondensaatorite, dioodide, liuglülitite ühenduskohtadesse avad

More information

AWD18E CORDLESS DRILL AKUTRELL

AWD18E CORDLESS DRILL AKUTRELL AWD18E CORDLESS DRILL AKUTRELL Instruction Manual Kasutusjuhend Original instructions Originaaljuhendi tõlge Please read this handbook carefully before using the tool! Enne tööriista kasutamist loe juhend

More information

Eesti rahvusvaheline konkurentsivõime 2009 AASTARAAMAT

Eesti rahvusvaheline konkurentsivõime 2009 AASTARAAMAT RIIGIKANTSELEI rahvusvaheline konkurentsivõime 2009 AASTARAAMAT konkurentsivõime maailma 57 riigi võrdluses ning olulised majandusindikaatorid võrreldes teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega Tallinn, detsember

More information

Regina Mets. Komsomoli roll nõukogude ühiskonnas. ELKNÜ Rapla rajooni komsomolikomitee tegevusest aastatel Bakalaureusetöö

Regina Mets. Komsomoli roll nõukogude ühiskonnas. ELKNÜ Rapla rajooni komsomolikomitee tegevusest aastatel Bakalaureusetöö Tartu Ülikool Filosoofiateaduskond Ajaloo ja arheoloogia instituut Regina Mets Komsomoli roll nõukogude ühiskonnas. ELKNÜ Rapla rajooni komsomolikomitee tegevusest 1970. aastatel Bakalaureusetöö Juhendaja:

More information

SA Säästva Eesti Instituut/ Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskus NATURA HINDAMISE PRAKTIKAST JA KVALITEEDIST 2010.

SA Säästva Eesti Instituut/ Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskus NATURA HINDAMISE PRAKTIKAST JA KVALITEEDIST 2010. SEI Tallinn väljaanne nr 16 SA Säästva Eesti Instituut/ Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskus NATURA HINDAMISE PRAKTIKAST JA KVALITEEDIST 2010 Kaja Peterson Tallinn, jaanuar 2011 Kaanel: Kaunis

More information

Kui ei külma küünlal jalad, siis vast külmab vastlal jalad, kui ei külma vastlal jalad, siis jorutab jüripäevani. (Iisaku, 1961)

Kui ei külma küünlal jalad, siis vast külmab vastlal jalad, kui ei külma vastlal jalad, siis jorutab jüripäevani. (Iisaku, 1961) Kui ei külma küünlal jalad, siis vast külmab vastlal jalad, kui ei külma vastlal jalad, siis jorutab jüripäevani. (Iisaku, 1961) Oli käre külm, kuid päike helendas ja lumi sätendas silmipimestavalt. Oli

More information

SÖÖMINE KASVAME KOOS MAITSETEGA

SÖÖMINE KASVAME KOOS MAITSETEGA SÖÖMINE KASVAME KOOS MAITSETEGA Mõnikord, kui väikelapsed käed toidu sisse topivad, tekib nende emadel tahtmine juukseid katkuda. Kõigest hoolimata jäävad sellest ajast väga toredad mälestused, mida hiljem

More information

Geograafilise päritolu ennustamine geeniekspressiooni ja geneetilise varieeruvuse abil

Geograafilise päritolu ennustamine geeniekspressiooni ja geneetilise varieeruvuse abil TARTU ÜLIKOOL MATEMAATIKA-INFORMAATIKATEADUSKOND Arvutiteaduse instituut Informaatika õppekava Madis Kaasik Geograafilise päritolu ennustamine geeniekspressiooni ja geneetilise varieeruvuse abil Bakalaureusetöö

More information

ZAZ 1102 TAURIA TAGAVEDRUSTUSE KINEMAATIKA MUUTMINE

ZAZ 1102 TAURIA TAGAVEDRUSTUSE KINEMAATIKA MUUTMINE Taavi Filatov ZAZ 1102 TAURIA TAGAVEDRUSTUSE KINEMAATIKA MUUTMINE LÕPUTÖÖ Transporditeaduskond Autotehnika eriala Tallinn 2016 Mina/meie,..., tõendan/tõendame, et lõputöö on minu/meie kirjutatud. Töö koostamisel

More information

Mahu- ja kuluarvestus käsitöönduslikus palkehituses

Mahu- ja kuluarvestus käsitöönduslikus palkehituses 113 Mahu- ja kuluarvestus käsitöönduslikus palkehituses Meinrad Rohner Resümee Kogenud palkehitaja Meinrad Rohner (Alppisalvos OY, Soome) tutvustab artiklis käsitööndusliku palkhoone mahu- ja kuluarvestuse

More information

ETTEVÕTTE VÄÄRTUSE KUJUNEMINE LÄHTUVALT VALITUD STRATEEGIAST AS i IMPREST NÄITEL

ETTEVÕTTE VÄÄRTUSE KUJUNEMINE LÄHTUVALT VALITUD STRATEEGIAST AS i IMPREST NÄITEL TARTU ÜLIKOOL Majandusteaduskond Ettevõttemajanduse instituut Timo Hermlin ETTEVÕTTE VÄÄRTUSE KUJUNEMINE LÄHTUVALT VALITUD STRATEEGIAST AS i IMPREST NÄITEL Magistritöö ärijuhtimise magistri kraadi taotlemiseks

More information

Laevamootorite tulevik Anders Toomus Osakonna juhatja AB Volvo Penta Service Communication

Laevamootorite tulevik Anders Toomus Osakonna juhatja AB Volvo Penta Service Communication Laevamootorite tulevik Anders Toomus Osakonna juhatja AB Volvo Penta Service Communication Volvo Penta Dept. CB22400 Service Communication AT 1 2014-07-28 Volvo Group Organization Group Trucks Sales &

More information

EU PHARE BUSINESS SUPPORT PROGRAMME SME-FIT INFORMATION CAMPAIGN EUROOPA JA MEIE UUS EUROOPA MINU JAOKS, KUI OLEN

EU PHARE BUSINESS SUPPORT PROGRAMME SME-FIT INFORMATION CAMPAIGN EUROOPA JA MEIE UUS EUROOPA MINU JAOKS, KUI OLEN EU PHARE BUSINESS SUPPORT PROGRAMME SME-FIT INFORMATION CAMPAIGN EUROOPA JA MEIE UUS EUROOPA MINU JAOKS, KUI OLEN VÄIKE- VÕI KESKMISE SUURUSEGA HORECA ETTEVÕTE Hotell / Restoran / Toitlustamine (Catering)

More information

Eesti Haigekassa DRG piirhinna ja piiride arvutamise metoodika hindamine

Eesti Haigekassa DRG piirhinna ja piiride arvutamise metoodika hindamine www.pwc.ee DRG piirhinna ja piiride arvutamise metoodika hindamine Eesti DRG hinnakujunduse süsteemi ülevaade I Kokkuvõte Lisad Lembitu 10 10114 Tallinn Lugupeetud Tanel Ross Erki Mägi Juhtivkonsultant

More information

Palju häid raamatuid! Septembris müügil AINULT raamatuklubi liikmetele!

Palju häid raamatuid! Septembris müügil AINULT raamatuklubi liikmetele! 1 Palju häid raamatuid! 09.2015 Septembris müügil AINULT raamatuklubi liikmetele! KLUBIRAAMAT Iga klubiraamat annab boonus punkti ja vabastab postikulust! 2 09.2015 01.2015 Õpilase teaduse entsüklopeedia

More information

GB Instruction for use EE Kasutusjuhend! UMPLM EE. POWERTEX Permanent Lifting Magnet model PLM

GB Instruction for use EE Kasutusjuhend! UMPLM EE. POWERTEX Permanent Lifting Magnet model PLM GB Instruction for use EE Kasutusjuhend! UMPLM20180903EE POWERTEX Permanent Lifting Magnet model PLM 1 POWERTEX Permanent Lifting Magnet PLM 100 kg 2 ton Instruction for use (GB) (Original instructions)

More information

VÄLJALASKESÜSTEEMI PROJEKTEERIMINE ÜKSIKKORRAS VALMISTATUD SÕIDUKILE

VÄLJALASKESÜSTEEMI PROJEKTEERIMINE ÜKSIKKORRAS VALMISTATUD SÕIDUKILE Risto Egipti VÄLJALASKESÜSTEEMI PROJEKTEERIMINE ÜKSIKKORRAS VALMISTATUD SÕIDUKILE LÕPUTÖÖ Tallinn 2014 Risto Egipti VÄLJALASKESÜSTEEMI PROJEKTEERIMINE ÜKSIKKORRAS VALMISTATUD SÕIDUKILE LÕPUTÖÖ Transporditeaduskond

More information

EMG SIGNAALITÖÖTLUSPLOKK JUHTIMISRAKENDUSTEKS

EMG SIGNAALITÖÖTLUSPLOKK JUHTIMISRAKENDUSTEKS MEHHATROONIKAINSTITUUT Mehhatroonikasüsteemide õppetool MHK70LT Ervin Piigli EMG SIGNAALITÖÖTLUSPLOKK JUHTIMISRAKENDUSTEKS Autor taotleb tehnikateaduse magistri akadeemilist kraadi Tallinn 2015 Autorideklaratsioon

More information

SUUR EESTI RAAMATUKLUBI JAANUARI KLUBIRAAMAT: MIKK SARV KUU SOOVITAME

SUUR EESTI RAAMATUKLUBI JAANUARI KLUBIRAAMAT: MIKK SARV KUU SOOVITAME SUUR EESTI RAAMATUKLUBI 1 Palju häid raamatuid! 01.2016 JAANUARI KLUBIRAAMAT: MIKK SARV KUU SUUR RAAMATUAASTA MÄNG: 100 inimesele 50 raamaturaha! Autori haarav ja isiklik käsitlus kuust Rahvapärimus kõrvuti

More information

Heigo Erm. Tõnu Vanajuur. Alan James. Jonas Strömberg. Enno Järvekald. Lauri Künnapuu. Janno Karu. Henrik Hololei. Marko Saag.

Heigo Erm. Tõnu Vanajuur. Alan James. Jonas Strömberg. Enno Järvekald. Lauri Künnapuu. Janno Karu. Henrik Hololei. Marko Saag. Alan James Hyperloop One globaalse äriarenduse asepresident Tõnu Vanajuur Danske Banki Balti ettevõtete panganduse juht Heigo Erm Michelini Eesti turu juht Enno Järvekald Heelix Grupi juhataja Lauri Künnapuu

More information

EESTI. rahvusvaheline konkurentsivõime AASTARAAMAT 2006

EESTI. rahvusvaheline konkurentsivõime AASTARAAMAT 2006 AASTARAAMAT 2006 EESTI rahvusvaheline konkurentsivõime konkurentsivõime 61 riigi ja majanduspiirkonna võrdluses ning olulised konkurentsiindikaatorid võrreldes teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega. EESTI

More information

Sokkia GSR 2700ISX vertikaalsed ja horisontaalsed mõõtmishälbed valitud maastikutingimustes

Sokkia GSR 2700ISX vertikaalsed ja horisontaalsed mõõtmishälbed valitud maastikutingimustes Tartu Ülikool Loodus- ja täppisteaduste valdkond Ökoloogia ja maateaduste instituut Geograafia osakond Bakalaureusetöö geograafias 12 EAP Sokkia GSR 2700ISX vertikaalsed ja horisontaalsed mõõtmishälbed

More information

Presidendipaar käis Pranglil

Presidendipaar käis Pranglil Rannaraha Muuseumi leht Võrgutaja >> Loe lk 7 10 Tiraaz 7490 nr 11 300 4. juuni 2010 Esimene Viimsi JazzPopFest pakkus häid üllatusi. Loe lk 6 Viimsi alla jaanipeod Nagu iga aastal, tähistatakse Viimsi

More information

Kasutusjuhend Slagkrafti kraanad

Kasutusjuhend Slagkrafti kraanad Artiklinumber 470 1697-R1 Kasutusjuhend Slagkrafti kraanad SC40 / SC45 / SC70 / SC85 / SC160 Enne kraana kasutuselevõttu loe hoolega läbi terve kasutusjuhend! Eesti k., kasutusjuhendi tõlge Copyright.

More information

KEHALISE KASVATUSE ÕPETAMISE TINGIMUSED JA OLUKORD EESTI KOOLIDES

KEHALISE KASVATUSE ÕPETAMISE TINGIMUSED JA OLUKORD EESTI KOOLIDES Spordikoolituse- ja Teabe Sihtasutus KEHALISE KASVATUSE ÕPETAMISE TINGIMUSED JA OLUKORD EESTI KOOLIDES UURINGU ARUANNE EESTI VABARIIGI KULTUURIMINISTEERIUMILE Vastutav täitja: Lennart Raudsepp Täitjad:

More information

Tartu Ülikool Bioloogia-geograafiateaduskond Geograafia Instituut Loodusgeograafia ja maastikuökoloogia õppetool. Alar Teemusk

Tartu Ülikool Bioloogia-geograafiateaduskond Geograafia Instituut Loodusgeograafia ja maastikuökoloogia õppetool. Alar Teemusk Tartu Ülikool Bioloogia-geograafiateaduskond Geograafia Instituut Loodusgeograafia ja maastikuökoloogia õppetool Alar Teemusk MURUKATUSE TEMPERATUURI REGULEERIMISE JA VEE KINNIPIDAMISE VÕIME EESTI KLIIMATINGIMUSTES

More information

TARTU ÜLIKOOL FILOSOOFIATEADUSKOND AJALOO JA ARHEOLOOGIA INSTITUUT. Airi Jegorov TÕRVA TANTSUMÄE MUINASLINNUS. Bakalaureusetöö

TARTU ÜLIKOOL FILOSOOFIATEADUSKOND AJALOO JA ARHEOLOOGIA INSTITUUT. Airi Jegorov TÕRVA TANTSUMÄE MUINASLINNUS. Bakalaureusetöö TARTU ÜLIKOOL FILOSOOFIATEADUSKOND AJALOO JA ARHEOLOOGIA INSTITUUT Airi Jegorov TÕRVA TANTSUMÄE MUINASLINNUS Bakalaureusetöö Juhendaja: vanemteadur Andres Tvauri Tartu 2013 SISUKORD SISSEJUHATUS... 4 1.

More information

PÄIKESEELEKTRIJAAMADE TOOTLIKKUSE PROGNOOSIDE PAIKAPIDAVUS

PÄIKESEELEKTRIJAAMADE TOOTLIKKUSE PROGNOOSIDE PAIKAPIDAVUS Deve Andreson PÄIKESEELEKTRIJAAMADE TOOTLIKKUSE PROGNOOSIDE PAIKAPIDAVUS LÕPUTÖÖ Ringmajanduse ja tehnoloogia instituut Keskkonnatehnoloogia- ja juhtimise eriala Tallinn 2018 Mina, Deve Andreson, tõendan,

More information

This document is a preview generated by EVS

This document is a preview generated by EVS EESTI STANDARD EVS-EN ISO 3675:2006 Toornafta ja vedelad naftaproduktid. Laboratoorne tiheduse määramine. Areomeetriline meetod (ISO 3675:1998) Crude petroleum and liquid petroleum products - Laboratory

More information

Eesti NSV autoveondus Jõgeva Autobaasi näitel ( )

Eesti NSV autoveondus Jõgeva Autobaasi näitel ( ) TARTU ÜLIKOOL Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond Ajaloo ja arheoloogia instituut Eesti ajaloo osakond Eesti NSV autoveondus Jõgeva Autobaasi näitel (1952-91) Jens Raevald Bakalaureusetöö Juhendaja

More information

Cold rolled narrow steel strip for heat treatment - Technical delivery conditions - Part 3: Steels for quenching and tempering

Cold rolled narrow steel strip for heat treatment - Technical delivery conditions - Part 3: Steels for quenching and tempering EESTI STANDARD EVS-EN 10132-3:2000 Cold rolled narrow steel strip for heat treatment - Technical delivery conditions - Part 3: Steels for quenching and tempering EESTI STANDARDIKESKUS EESTI STANDARDI EESSÕNA

More information

Väga tõhusad väikese energiakuluga

Väga tõhusad väikese energiakuluga Küttesüsteem Kliimaseade/ jahe Tarbevesi AX.. / A.. / ModulA.. Väga tõhusad väikese energiakuluga Enam kui lihtsalt pumbad A-energiaklassi asendab Biral ECO-Design A Alates 1. jaanuarist 2013 asendatakse

More information

Montaaži-, kasutus- ja hooldusjuhend

Montaaži-, kasutus- ja hooldusjuhend Montaaži-, kasutus- ja hooldusjuhend Kolmefaasilised asünkroonmootorid madalpingele, lühisrootoriga Kolmefaasilised asünkroonmootorid madalpingele, faasirootoriga (tõlge) Standard disain Version: 02.2018

More information

Kariloomad. keset linna. Eesti kõrgeimad puud Kukerpuu ja Kanti tammed Meteoroloogiaobservatoorium 150

Kariloomad. keset linna. Eesti kõrgeimad puud Kukerpuu ja Kanti tammed Meteoroloogiaobservatoorium 150 Populaarteaduslik ajakiri. Ilmunud 1933. aastast. 3,90 DETSEMBER 12/2015 Kariloomad keset linna ISSN 0131-5862 trükis) ISSN 2228-3692 võrguväljaanne) Eesti kõrgeimad puud Kukerpuu ja Kanti tammed Meteoroloogiaobservatoorium

More information

TÜ EESTI MEREINSTITUUT. Avamere tuuleparkide rajamisega Loode- Eesti rannikumerre kaasnevate keskkonnamõjude hindamine PROGRAMM

TÜ EESTI MEREINSTITUUT. Avamere tuuleparkide rajamisega Loode- Eesti rannikumerre kaasnevate keskkonnamõjude hindamine PROGRAMM TÜ EESTI MEREINSTITUUT Reg. Nr. 74001073 Töö nr. LP1MI060155 Tellija: OÜ Nelja Energia Avamere tuuleparkide rajamisega Loode- Eesti rannikumerre kaasnevate keskkonnamõjude hindamine PROGRAMM Offshore windpark

More information

Rohelise Kontori. käsiraamat

Rohelise Kontori. käsiraamat Rohelise Kontori käsiraamat Käesolev käsiraamat valmis Euroopa Rohelise Kontori võrgustiku algatusel ning seda rahastas Euroopa Liit Leonardo da Vinci programmi kaudu. Võrgustiku eestipoolne partner ja

More information

Deceleration measurement system used for measuring vehicle braking parameters Master s Thesis

Deceleration measurement system used for measuring vehicle braking parameters Master s Thesis Department of Mechatronics Chair of Quality Engineering and Metrology MHT70LT Ramanjit Singh Deceleration measurement system used for measuring vehicle braking parameters Master s Thesis Author applying

More information

TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Infotehnoloogia teaduskond IDK40LT Ilja Kudrjavtsev IAPB JÄRELTURU ELEKTRILINE DIFERENTSIAALILUKK AUTO ABS PÕHJAL Bakala

TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Infotehnoloogia teaduskond IDK40LT Ilja Kudrjavtsev IAPB JÄRELTURU ELEKTRILINE DIFERENTSIAALILUKK AUTO ABS PÕHJAL Bakala TALLINN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY Faculty of Information Technology IDK40LT Ilja Kudrjavtsev 140169IAPB AFTERMARKET ELECTRONIC DIFFERENTIAL LOCK BASED ON EXISTING ABS Bachelor s thesis Supervisor: Martin

More information

ATS3000/4000 Juhtpaneel. Kasutusjuhend

ATS3000/4000 Juhtpaneel. Kasutusjuhend ATS3000/4000 Juhtpaneel Kasutusjuhend ARITECH on firma Interlogix BV filiaal. AUTIKAITSE 2000 Interlogix BV. Kõik õigused kaitstud. Firma Interlogix BV annab käesoleva juhendi reprodutseerimise õiguse

More information

Elektrivõrgu tänane olukord. Võimalikud arengustsenaariumid.

Elektrivõrgu tänane olukord. Võimalikud arengustsenaariumid. Elektrivõrgu tänane olukord. Võimalikud arengustsenaariumid. 2013.a. Sisukord: 1. Taust 2. Elektrienergia kvaliteet täna 3. Hajatootmise mõju elektrivõrgule 3.1 Elektri ja soojuse koostootmise võimalused

More information

NOORTE KODANIKUKULTUUR MUUTUVAS ÜHISKONNAS

NOORTE KODANIKUKULTUUR MUUTUVAS ÜHISKONNAS NOORTE KODANIKUKULTUUR MUUTUVAS ÜHISKONNAS Üle-eestilise kodanikukasvatuse kordusuuringu lõppraport Anu Toots Tõnu Idnurm Maria Ševeljova Tallinn 2006 2 SISUKORD Tänusõnad 5 EESSÕNA: Muutused ühiskonnas

More information

B 90 R Adv DOSE Bp Pack

B 90 R Adv DOSE Bp Pack B 90 R R Adv Bp Pack akutoitel pealistutav põrandapesumasin on kompaktne, mitmekülgne, sellel on suurema mahutavusega paak, reguleeritav töölaius (55-75 cm) ja FACT-tehnoloogia. Mudelil Advance on juhtpaneel,

More information

LIITREAALSUSE RAKENDAMINE ÜLDHARIDUSKOOLI ÕPPETÖÖS: VÕIMALUSED JA KITSASKOHAD Magistritöö

LIITREAALSUSE RAKENDAMINE ÜLDHARIDUSKOOLI ÕPPETÖÖS: VÕIMALUSED JA KITSASKOHAD Magistritöö Tallinna Ülikool Informaatika Instituut LIITREAALSUSE RAKENDAMINE ÜLDHARIDUSKOOLI ÕPPETÖÖS: VÕIMALUSED JA KITSASKOHAD Magistritöö Autor: Anneli Rumm Juhendaja: Birgy Lorenz Autor:... 2015 Juhendaja:...

More information